Poradna

Poradna, tipy, průvodce výběrem

Jak vybrat a zvolit správnou velikost jízdního kola a elektrokola


Výběr kola je vždy radostná událost, na kterou se všichni těšíme, ale je potřeba vybrat jeho správný typ a velikost. Každému z nás vyhovuje něco jiného a máme i jiné tělesné proporce.

Nabízíme vám souhrn těch nejdůležitějších postřehů a rad pro správnou volbu vašeho budoucího jízdního kola. Tabulky jsou vždy orientační a záleží i na geometrii kol a proporcích daného jezdce.

Kategorie jízdních kol:

  • Jízdní kola a elektrokola se dělí dle použití a určení, zvláště co se týče terénu.
  • Dětská kola jsou určená jak pro začínající cyklisty, tak pro pokročilé. Všeobecně se dělí dle velikostí, které určují rozměry pneumatik – výpletů kol.

  
 

Jízdní kola

Výška postavy
Výška rámu
Velikost rámu *
150 - 160 cm
15" - 16"
XS
160 - 165 cm
16" - 17"
S
165 - 170 cm
17" - 18"
S
170 - 175 cm
18" - 19"
M
175 - 180 cm
19" - 20"
L
180 - 185 cm
20" - 21"
XL
185 - 190 cm
21" - 22"
XL
190 - 200 cm
22" - 23"
XXL
200 cm -
> 24"
XXXL
* velikost rámu dle písmen je pouze orientační a může se překrývat napříč výškami rámů a rozdíly mohou být způsobeny odlišným označováním výrobců kol

Jízdní kola nejen pro dospělé.

Jízdní kola o velikosti 26“ a 27,5“ lze použít pro juniory od výšky 150 cm, a to ve velikostech od 13“ výšky rámu. Jsou to v podstatě dospělá kola se všemi technologiemi.

Dvacetšestka je v současné době trochu na ústupu, více se volí kompromis o velikosti 27,5“. Tento nový standard zajišťuje vysokou stabilitu a jistotu v ovládání kola. Představuje vlastně přiblížení se k tak oblíbeným 29“ kolům. Je vhodná hlavně pro menší postavy a proto ji doporučujeme cyklistům do výšky 175 cm.

Jízdní kola o velikosti 29“ se postupně stala nejprodávanější kategorií horských kol. Tato kola jsou vhodná i pro sportovně založené cyklisty s nižší postavou. V podstatě od výšky postavy 175 cm doporučujeme výhradně velikost 29“.

Tento rozměr má mnoho předností:

  • nižší nájezdový úhel na překážku, nehrozí náhlé zastavení kola;
  • větší styčná brzdná plocha;
  • komfortnější jízda na velkých kolech;
  • velká setrvačnost kola a vyšší rychlost;
  • stabilita na velkých kolech.

Pokud jste sportovně založení jezdci, vřele vám doporučujeme právě tento rozměr kol!

Krosová kola o velikosti 28“ jsou určená pro jízdu na cyklostezkách a zpevněných polních a lesních cestách. Výhodou těchto kol je hladká jízda s malým valivým odporem. Kola mají i těžší převody než kola horská a lze na nich vyvinout vyšší rychlost. Jsou také vhodná na cykloturistiku. Nevýhodou těchto kol jsou jejich užší pláště, které nejsou vhodné do těžších terénů.

Trekingová a městská kola jsou pak klasickými dopravními prostředky. Používají se jak  na cyklovýlety, tak jako doprava třeba do práce. Tato kola jsou většinou v plné výbavě jako osvětlení, blatníky a nosiče. Hladké úzké gumy zajišťují tichý chod pneumatik s malým valivým odporem.

Elektrokola

Elektrokola se dodávají v nespočtu variant a provedení. Srdcem elektrokol je vždy pohon – motor a baterie. Určitě doporučujeme kvalitní pohony od značek Bosch, Yamaha, Shimano a Bafang. Tyto firmy mají veliké zkušenosti a posouvají svoje výrobky stále více dopředu k dokonalosti. Všechny tyto pohony jsou k vidění a vyzkoušení v našem obchodě.

 

Motory se dělí na zadní pohon a středový pohon.

Zadní pohon je motor uložený v zadním náboji a objevuje se spíše na levnějších modelech kol. Nevýhodou motoru je propojení kabelem a uchycení velkými matkami k zadní stavbě rámu. Při případném defektu se následná výměna duše nebo lepení řeší problémověji. Také vyvážení těžiště není ideální, váha je hodně mimo osu a manipulovatelnost s kolem je obtížnější. Největší problém je ale zpoždění motoru při informaci z řídící jednotky. Zadní motor má nepatrný záběr i při přerušení šlapání.

Středový motor je ideální řešení díky kompaktnosti, zabudování do rámu a okamžitou reakcí při pokynu z řídící jednotky. Těžiště kola je s kombinací baterie v rámu ideální a nečiní žádné problémy při manipulaci s kolem. Většina kabeláže a komponentů jsou blízko a zabudované v rámu. Motor pomáhá opravdu jen když šlapete. Jednoznačně doporučujeme.

Baterie je srdcem elektrokola. Kvalitní baterie vám zaručí dlouholetou bezproblémovou jízdu na vašem elektrokole, a proto se nevyplatí na ní šetřit. Zásadně ovlivňuje dojezd – vzdálenost, kterou na elektrokole můžete urazit. Nové Lithium články nemají paměťový efekt, a proto je nemůžete poškodit nevhodným nabíjením. Baterie by měla v ideálním případě začínat na kapacitě 500 Wh. Pro delší dojezd je nutné používat správně režimy dopomoci baterií. Správné ovládání režimů a péči o baterii vám rádi vysvětlíme v našem obchodě.

Dětská kola

Věk dítěte
Výška postavy
Velikost kola
2-4
90 - 110 cm
12"
4-7
100 - 125 cm
16"
6-9
105 - 135 cm
20"
8-12
115 - 155 cm
24"
nad 10
150 cm
26"/27,5“

Dětská 12“ kola a odrážedla jsou určená pro nejmenší cyklisty a slouží k prvnímu seznámení s cyklistikou. V posledních letech klasické „dvanáctky“ nahradili odrážedla, kde se děti cítí bezpečněji a naučí se perfektně stabilitě a jízdě na kole. K odrážedlu ale není možné připojit tažnou tyč, se kterou můžete dětské kolo propojit s kolem vaším a absolvovat tak výlety bez potíží.

Dvanáctky jsou určené pro děti ve věku od 2 do 4 let a 90–110 cm výšky.

Dětská 16“ kola jsou nástupcem 12“ kol nebo odrážedel. Většinou jde o kola s brzdou v zadním kole, které se nazývá torpédo, většími koly a rychlejším převodem. Toto kolo je také vhodné pro připojení k tažné tyči.

Šestnáctky jsou vhodné pro děti ve věku 4 až 7 let nebo 100-130 cm výšky.

Dětská 20“ kola jsou již začínající plnohodnotná kola s řazením a brzdovými páčkami na řídítkách. Pokud začne vaše dítě jezdit na dvacítce, stává se již plnohodnotným parťákem i na delší výlety. Díky řazení a možnosti zvolit převod pro lehčí a rychlejší jízdu s vámi vaše dítě absolvuje jakýkoliv výlet. Doporučujeme kupovat tato kola jen s jedním převodníkem a bez odpružené vidlice. U takového kola lze předpokládat nízkou váhu a ta je pro lehkost jízdy zásadní. Specialistou na dětská 20“ kola je značka Superior a Rock Machine . I toto kolo lze ještě upevnit na tažnou tyč.

Dvacítky jsou vhodné pro děti od 6 do 9 let nebo 105-135 cm výšky.

Dětská 24“ kola  - tak to už je jízda. Větší kola a variabilita převodů s této dvacetčtyřky dělá normální bike určený pro každé cyklo dobrodružství. Poslední dobou i tato kola nabízíme s jedním převodníkem a lze je koupit jak s odpruženou vidlicí, tak bez ní, kdy bude celková váha kola rapidně nižší. Specialistou na taková kola je značka Superior a Rock Machine .

Dvacetčtyřky jsou určené pro děti od 8 do 12 let nebo 110–155 cm výšky.

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Nepovolovat cookiesPovolit vše